
|
Қысқа мерзімді жоспар |
||||||
|
Пән: Қазақ тілі Т2 |
Бөлім: 2. Жолың болсын, жолаушы! М. Мақатаев «Ертең біз жол жүреміз» |
|||||
|
Күні : |
Педагогтің аты-жөні: Усманова М.М. |
|||||
|
Сынып: 9 |
Қатысқан оқушылар: Қатыспаған оқушылар : |
|||||
|
Сабақтың тақырыбы: 16. Кемеге отырып көрдің бе? |
||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттары |
9.1.1.1 тыңдалатын мәтіндегі фразалар мен дәйексөздерді талқылай отырып, тақырып пен көтерілетін мәселені болжау; 9.3.6.1 мәтінде көтерілген мәселені ғаламдық мәселелермен байланыстыра отырып сыни тұрғыда баға беру |
|||||
|
Сабақтың мақсаты : |
Барлық оқушылар: тыңдалатын мәтіндегі фразалар мен дәйексөздерді талқылай отырып, тақырып пен көтерілетін мәселені болжай алады; мәтінде көтерілген мәселені ғаламдық мәселелермен байланыстыра отырып сыни тұрғыда баға береді. |
|||||
|
Тілдік мақсаттар |
Оқушылар көлік инфрақұрылымы жөнінде өз пікірлерін білдіреді Диалогке арналған тармақтар: 1. Көлік түрлерін ажырата біледі. 2. Көлік түрлерінің маңызын сипаттай алады 3. Көліксіз қоғам мен шаруашылықтың қалыпты дамуы мүмкін еместігін болжай алады |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі/уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақтың басы
|
«Психологиялық жағымды ахуал қалыптастыру: «Жылдам фото» тренинг тəсілімен оқушылар шеңбер құрып отырады да, 1-2 минут бір-бірін көзбен жылдам «фотоға» түсіреді. Содан соң кері бұрылып отырып, мұғалімнің түрлі сұрақтарына жауап береді. Өзінен кейін үшінші кім отырғанын, қарсы отырған оқушының үстіндегі киім түсін, кімнің көк көзілдірік тағып отырғанын т.с.с. сұрауға болады. Соңында қайта бір-біріне қарап, өз фотоларының дұрыс-бұрыстығына көз жеткізеді. Үй жұмысын тексеру Сабақтың тақырыбын, мазмұнын суреттер арқылы болжайды. Қызығушылықты ояту. Оқушыларға «Тірек сөздер» стратегиясының негізінде тақтадағы плакаттарға бірнеше сөздер жазылады. |
«Бас бармақ» |
Слайд
Түрлі- түсті жүрекшелер |
|||
|
Сабақтың ортасы
|
1.Сөздікпен жұмыс. Жаңа сөздермен таныстырады, оқушыларға қайталатады, жаңа тақырыпқа байланысты сөздіктермен жұмыс.
Жазылым 1-тапсырма Жеке жұмыс
Айтылым. 2-тапсырма
тапсырма Жеке жұмыс Жазылым
Тыңдалым Айтылым 3- тапсырма Жұптық жұмыс
5- тапсырма Оқылым Жазылым Топтық жұмыс ЕББҚ:(Зейін тапшылығы және гипербелсенділік синдромы (ЗТГС) (даралап оқыту тәсілі арқылы) Тапсырма орындауда «Аяқталмаған сөйлем» әдісі қолданылады. Жеке қажеттілгі бар оқушы (төмен деңгейлі)«қолдау» әдісі арқылы саралау жүргізіледі 8-тапсырма Айтылым Жеке жұмыс 9-тапсырма Жазылым
Жазылым Жеке жұмыс 10-тапсырма
|
Тыңдалым,айтылым. Сақтан-остерегаться Жедел-срочный Жолдама-направления Көлік - Транспорт – transport Әуе көлігі Ұшақ – самолет – samalet Жеңіл көлік – машина – а car Инфрақұрылым –инфраструктура – infrastructure Су көлігі Кеме – Корабль – ship Жазылым «Жолаушы көліктер» тақырыбы бойынша кластер құр.
Айтылым Жағдаят: жолдамамен шипажайға баруың керек еді. Жарты жолға келгенде шұғыл түрде кейін қайтуыңа тура келді. Бірақ пойызға билет жоқ. Ұшаққа билет алуға ақшаң жетпейді. Не істейсің? Жазылым Берілген сөздер мен сөз тіркестерін мағынасына қарай сәйкестендіріп, сөйлем құрап жаз. Қою қаріппен жазылған сөздердің синонимін тап. Айтылым Мәтінді тыңда. Сұраққа жауап бер. Берілген сұрақтар бойынша диалог құрыңдар. Жұптарыңа түсіндіріңдер Дәлелдеңдер. «Интервью» әдісін қолданады. Жазылым Мәтіндерді түсініп оқы. Тақырып қой. Мәтіндегі ақпараттарды салыстырып, Венн диаграммасына түсір. 1-қадам. Мәтін мағынасы туралы түсінік беру.. 2-қадам. Атап өтілген ақпаратты қазіргі кемелер туралы мағлұматтармен толықтыру. «Идеяны ұстап ал» әдісі бойынша мәтін жанрын анықтау. Ерекшеліктерін атап талдау. Айтылым Тапсырманы орындайды.
Жазылым Етістіктерге өзгелік етістің жұрнағын жалғап, сөйлем құра. *Арқала, тасы, пайдалан, мін, жек, тап, бөл, жаса, тасымалда, жарат. Жазылым Ойтаразы «Бес саусақ» тәсілі арқылы сұрақтарға жауап жаз. |
«Смайликтер»
Дескриптор 3 балл -Сұраққа жауап береді
«Бағдаршам»
Дескриптор: -Пікірін айтады -Ой бөліседі -Түсіндіреді
«Қол шапалақ»
Өзара бағалау: «Тамаша», «Жақсы», «Ойлан»
|
Оқулық
сөздік слайд
Слайд Оқулық
Оқулық
слайд
|
||
|
Сабақтың соңы
|
Үй тапсырмасын беру : 6,7 - тапсырма. Ойтолғау |
|
||||
|
Кері байланыс «Менің ұраным»
|
Өз деңгейлерін анықтайды. «ҚҚҚ» әдісі Қызықты... Құнды... Қиын.... |
|
||||
|
Бағалау |
Мұғалім формативті бағалауы бойынша қорытынды балын қояды. Смайликтер арқылы формативті бағалау жүргізіледі. |
|||||